Skip to content Skip to footer

Neden Protect Aqua?

Ahşap Nedir?

Ahşap, canlı bir organizma olan ağaçtan elde edilen lifli, heterojen ve anizotrop bir dokuya sahip organik esaslı bir yapı malzemesidir. Ahşap en eski yapı malzemelerinden birisidir. İnsanoğlu ahşabı eski çağlardan beri barınma ve korunma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ormanların çeşitli nedenlerle azalması, yerine yenisinin yetiştirilememesi veya geç yetişmesi ahşabın değerini artırmıştır. Ahşap; çatı elamanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif malzeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bugün ahşabın atıkları olan yonga, talaş ve tozlarından da üretilen sunta, MDF, kontrplak gibi yapay yapı malzemeleri vardır. Ahşabın kesilerek standart boyutlara getirilmiş haline ise kereste denir.

zemin-ve-bahçe
iç-mekan-ve-parke

Boya ve Vernik Neden Önemlidir?

Biyolojik bir madde olan ahşap nem, toz iklim değişiklikleri ve güneşin UV ışınları gibi dış etkenlerle çeşitli bozulmalara uğrar. Ahşabın büzülmesi, gençleşmesi, aşınması, lif erozyonuna uğraması veya mantar, bakteri ve böcek gibi canlı organizmaların zararlı
etkileri ahşabın korunmasını zorunlu kılar.

Ahşabın ömrünün uzatılması ve zararlı etkilerden korunmasının yolu yüzeyi bir “yüzey koruyucu”
ile kaplamaktadır. Kullanılan yüzey koruyucu boya ya da verniğin özellikleri son derece önemlidir. Boyanın ya da verniğin dış etkenlere
karşı dayanıklı olması, ahşaba renk katması, gözeneklerini ortaya çıkarması ve estetik bir görünüm kazandırması ahşabın korunması ve ömrünün uzatılması bakımında çok önemlidir.

Protect Aqua Neden Tercih Edilir?

Türkiye boya sanayinde öncü olan Ünlü Boya, yenilikçi ar-ge faaliyetleri ve Avrupa Birliği standartlarındaki ileri üretim teknolojileri ile ürettiği ürünlerini, etkin satış ve pazarlama stratejileri ile pazara sunmaktadır. Aynı zamanda insan ve markanın önemine inanarak uzun vadeli yatırımlar yapmakta, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” ve “Çevre ve İnsan Sağlığı” konularında taviz vermeden iç ve dış pazarlarda büyümesini devam ettirmektedir. Ünlü Boya, Kaliteyi ucuza üreterek müşteri memnuniyetini sürekli iyileştirmeyi amaç edinmiştir. Ürünleri ile ilgili kalite belgeleri ve ürün sertifikalarının yanında REACH ve CLP gibi Avrupa Birliği tüzüklerine hızlı uyum çalışmaları ile güvenilir marka imajı oluşturmuş ve her geçen gün tercih edilen bir kuruluş haline gelmiştir.