Ahşap Neden Tercih Edilmeli – Ünlü Boya
Skip to content Skip to footer
dış-cephe
Odunsu dokusu, diğer bitki dokularına göre en dayanıklı olanıdır.
protech aqua

Ahşap Neden Tercih Edilmeli?

Diğer yapı malzemelerinde daha sonradan ortaya çıkabilecek eksik demir konulması, kaynak hatası ve kalıbın erken alınması gibi hayati önem taşıyan kötü sonuçları taşıma riski neredeyse sıfıra yakındır. Böylelikle de deprem riski daima sıfıra yakındır.
Ahşap yüksek taşıma gücüne sahiptir. 1kg ahşap, 1kg betondan veya çelikten daha fazla yük taşır.
Ahşap malzemeler depreme ve farkşı iklim koşullarına dayanabilir. Ahşap, kimyasal sıvılar ile işlenerek böcek tahribatı ve çürümesini tamamen önlenebilen bir malzemedir.
Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir. Kesit büyüdükçe ahşabın yanma süresi uzar. Yangına karşı ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği sayesinde 600-800 derecede dayanımını kaybeden beton ve çelikten daha dirençlidir.
Ahşap, yenilenebilen b ir yapı malzemesidir. Yenilenebilir nitelikte olması, üstün ısı yalıtımı ve az enerji ihtiyacı duyması gibi özellikleri ile çok tercih edilen bir yapı malzemesidir.
Montajı insan gücü ile yapılabilir. Diğer malzemelere göre hava kouşllarından etkilenmez. Aşırı sıcaklar, soğuk, kar ve yağmur gibi olaylar ahşap haricinde tüm yapı uygulamalarına etki eder.
Ayrıca ahşap yapılar söküldüğünde daha az kayıp ile yeniden kurulabilir. Ahşabın onarım ve plan değişikliği kolayıdır. Kullanıcıya "bireysel müdahale" imkanı tanır.
Ahşap çevre ile kimyasal bir dengededir. Çevreden etkilenmez v e çevreyi de etkilemez. Çevre ile uyumlu olması nedeniyle yüzyıllar boyu varlığını sürdürebilir. Bu duruma en güzel örnek ise 600 ve 700 yaşlarındaki ahşap camilerimizdir.
Enerji dostudur. Ahşap bir evi ısıtmak için çok daha az enerji harcanır. 10cm'lik bir ahşap, 160.cm'lik bir betonun izolasyon değerleine sahiptir.
Ahşap, dünyadaki geri dönüşümlü tek yapı malzemesidir. Ahşabın ham maddesi kullandıkça çoğalır.